ETKİNLİKLER

ER-DO-DER Çocuk Şenliği

Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği, 2. Geleneksel Çocuk Şenliği

Devamını oku ...

Yeni Yıl Balosu

Erken doğan bebeklerin yaşam umudu "Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği" olarak, yeni yılı muhteşem bir baloyla karşılamaya hazırlanıyoruz.

Devamını oku ...

Dernek Yemeği

Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği'nin ilk yardım organizasyonu Sunset Restaurant da gerçekleşti...

Devamını oku ...

Açılış Daveti

Derneğimizin açılışı nedeni ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın`ın eşi Nurten Tülay Çapkın,

Devamını oku ...

HABER LİSTEMİZE ÜYE OLUN

Prematüre Nedir?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlara prematüre doğum denir. Prematüre bebekler, hamilelik haftasına göre adlandırılır. 22-25 haftalar arasında doğanlara yaşama sınırında prematüre denir. 30. haftadan önce gerçekleşen doğumlar ileri derecede prematüre olarak adlandırılır. Bu bebeklerin doğum ağırlıkları 1500 gr'ın altında olduğundan "çok düşük doğum ağırlıklı bebekler" olarak da bilinir. 30-34 hafta arası ie prematüredir. 35-37 hafta arasında doğanlar ise sınırda prematüredir.

Prematüre bebeğin cildi şeffaftır, damarları cildin üzerinden görülebilir. Ayrıca bu bebeklerin kahverengi yağ dokusu gelişmedi için vücut ısılarını koruma yeteneği yoktur. Bu yüzden kuvözde bakılmaları gerekir. Yine kas ve sinir sistemi gelişimleride tamamlanmadığından bazı reflekslere sahip değillerdir. Emme refleksi de gelişmediğinden bu bebekler sağılmış anne sütü yada diğer gereklş besinleri sonda ile midelerine akıtarak beslenirler. Prematüre (erken doğan) bebeklerin solunum güçlüğü çekmesi de muhtemeldir. Yine uzmanlar tarafından solunum cihazına bağlanırlar.

Yukarıdaki sebeplerden ötürü erken doğum riski bulunan annelerin doğumlarını "yeni doğan yoğun bakım ünitesi" bulunan bir hastahanede yapması gerekiyor. Eğer doğum bu şartları sağlayamayan bir hastahanede gerçekleştiyse uygun bir taşıyıcı ekiple yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan merkeze taşınması gerekir.