ETKİNLİKLER

ER-DO-DER Çocuk Şenliği

Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği, 2. Geleneksel Çocuk Şenliği

Devamını oku ...

Yeni Yıl Balosu

Erken doğan bebeklerin yaşam umudu "Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği" olarak, yeni yılı muhteşem bir baloyla karşılamaya hazırlanıyoruz.

Devamını oku ...

Dernek Yemeği

Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği'nin ilk yardım organizasyonu Sunset Restaurant da gerçekleşti...

Devamını oku ...

Açılış Daveti

Derneğimizin açılışı nedeni ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın`ın eşi Nurten Tülay Çapkın,

Devamını oku ...

HABER LİSTEMİZE ÜYE OLUN

Prematüre Bebeklerde Görülen Sağlık Sorunları

Erken doğan (prematüre) bebeklerde görülebilecek sağlık sorunları doğum haftasına göre farklılık göstermektedir. Doğuum ne kadar erken gerçekleşmiş ise sorunlar o kadar şiddetli görülür.

İlk günlerde görülecek en büyük sorun solunum sistemi ile ilgilidir ve solunum duraklarına sebep olabilir. bu nedenle akciğeri geliştirici ilaçlar vermek hatta solunum cihazına bağlamak gerekebilir.

Eğer bebek 30 haftanın altında doğmuş ise enfeksiyon riski çok yüksektir. Bunun yanında beyin kanaması, ciddi bağırsak enfeksiyonları ve beslenme sorunları ortaya çıkabilir.

Kalp damarlarından birinin açık kalması sebebi ile kalp yetmezliği ve buna bağlı olarak akciğer yetmezliği görülebilir. Bu nedenle erken doğan bebekler kalp ve solunum makinasına bağlanarak takip edilir.